top of page

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2023!


"Każdy może utonąć, nikt nie powinien." pod takim hasłem odbywał się tegoroczny Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom.


Celem Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom jest podkreślenie tragicznego i głębokiego wpływu utonięcia na rodziny i społeczności oraz zaoferowania rozwiązań ratujących życie, aby temu zapobiec.


25 lipca 2023 roku, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego zorganizowało wydarzenie z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, które odbyło się w malowniczych Niesulicach, przyciągając liczne grono uczestników z różnych zakątków regionu. Celem wydarzenia było propagowanie świadomości na temat bezpiecznych zachowań nad wodą, nauka pierwszej pomocy, by ograniczyć liczby tragicznych utonięć oraz przedstawienie walorów i atrakcyjności turystycznej Województwa Lubuskiego.


Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji:


- zawody w sportowym ratownictwie wodnym

- nauka pierwszej pomocy

- prawidłowe korzystanie z środków ratunkowych i asekuracyjnych

- test pneumatycznej kamizelki ratunkowej

- MOB - człowiek za burtą

- pokazy sprzętu ratowniczego
Pokazy udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprzętu ratowniczego, zawody ratownicze - to wszystko można było zobaczyć i spróbować swoich sił jako ratownik wodny.


Zawody w sportowym ratownictwie wodnym - Test umiejętności i wytrzymałości

W zawodach udział wzięli ratownicy wodni oraz osoby zainteresowane ratownictwem, które pragnęły sprawdzić swoje umiejętności i wytrzymałość w ekstremalnych sytuacjach. Zawody skupiały się na przeprowadzeniu różnorodnych konkurencji, które symulowały realne sytuacje ratownicze, z jakimi ratownicy mogą spotkać się na co dzień.

Nauka pierwszej pomocy - Bezpieczeństwo nad wodą w centrum uwagi

W programie imprezy znalazła się nauka pierwszej pomocy, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Ratownicy Lubuskiego WOPR przygotowali praktyczne warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Od udzielania resuscytacji krążeniowo-oddechowej po immobilizację urazów, wszyscy uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności i poznać ważność szybkiej i skutecznej reakcji w nagłych przypadkach.
Prawidłowe korzystanie z środków ratunkowych i asekuracyjnych i test pneumatycznej kamizelki ratunkowej - Bezpieczne wyjście z opresji

W ciągu dnia, eksperci z Lubuskiego WOPR zapewnili również szkolenie z prawidłowego korzystania z różnych środków ratunkowych i asekuracyjnych, takich jak kamizelki asekuracyjne i ratunkowe. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami sprzętu ratunkowego i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy z nich korzystać, aby zagwarantować swoje bezpieczeństwo oraz innych osób na wodzie.


Lubuscy ratownicy wodni zademonstrowali, jak szybko i sprawnie założyć kamizelkę ratunkową, a także jak działa mechanizm aktywacji kamizelki w przypadku wpadnięcia do wody. To praktyczne przedstawienie miało na celu pokazanie, jak ważne jest noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego podczas rekreacji na wodzie.MOB - Człowiek za burtą

Nie zabrakło również prezentacji sytuacji MOB (człowiek za burtą), czyli przypadku, gdy osoba wypadnie za burtę łodzi lub jachtu. Ratownicy zaprezentowali skuteczne metody i procedury ratunkowe w takich sytuacjach, aby uświadomić uczestnikom, jak szybko i bezpiecznie można udzielić pomocy i uratować osobę w wodzie.

Pokazy sprzętu ratowniczego - Profesjonalne wyposażenie na ratunek

Całe wydarzenie było również okazją do zapoznania się z najnowszym sprzętem ratowniczym używanym przez Lubuskie WOPR. Specjalne pokazy sprzętu ratowniczego, takiego jak łodzie motorowe, skutery wodne, doki pływające czy kamizelki ratunkowe, pozwoliły uczestnikom zobaczyć, jak profesjonalne wyposażenie może zwiększyć skuteczność akcji ratowniczych.


Wydarzenie z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom 2023, zorganizowane przez WOPR Województwa Lubuskiego, było nie tylko atrakcyjnym i edukacyjnym wydarzeniem dla mieszkańców regionu, ale także cenną lekcją na temat bezpieczeństwa nad wodą. Poprzez naukę pierwszej pomocy, korzystanie z odpowiedniego sprzętu ratunkowego i prezentację profesjonalnego wyposażenia, uczestnicy zyskali wiedzę i umiejętności, które mogą uratować życie w przypadku sytuacji kryzysowych na akwenach wodnych. To niezapomniane wydarzenie z pewnością wzmocniło społeczne zaangażowanie w kwestii bezpieczeństwa na wodzie oraz przedstawiło walory oraz atrakcyjność turystyczną Województwa Lubuskiego.


Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego.

111 wyświetleń

Kommentare


bottom of page